כל מה שצריך לדעת על שורשים בביוב

תוכן עניינים

יעל ליבוביץ', עורכת תוכן ראשית.

האם ידעתם ששורשים של עצים עלולים לחדור לצנרת הביוב שלכם? הסיבה לכך פשוטה – באופן טבעי, שורשים מחפשים חמצן ומים כדי לגדול, וצינורות הם מקור מים (ומזון) יוצא מהכלל עבורם.

שורשים בביוב יכולים לגרום לנזק רב, אז כדאי מאוד לדעת למה זה קורה, איך מזהים את הבעיה והכי חשוב – כיצד מטפלים בה?

איך שורשים נכנסים לקו הביוב?

כאשר בצינור יש סדק, יוצאים ממנו מים, והדליפה מושכת שורשים קרובים המחפשים מים. לאחר מכן, השורשים מתחילים לחדור לסדק במטרה להשיג יותר מים וחומרים מזינים. 

גם אם בתחילה הסדק קטן מאוד, זרימה עקבית של מים ואוכל גורמת לשורשים להתרחב, ובסופו של דבר הם מסוגלים למלא את הצינור גולו ולהזיק לו מאוד. מלבד סדקים, שורשים עלולים לחדור גם דרך מפרק רופף בצנרת

שורשים עשויים להגיע מאחד העצים בחצר, או מכל מקום בבית שלכם. למעשה, כל עץ בטווח של 20 מטרים מצינור הביוב הוא חשוד מרכזי. אם הבית שלכם ישן, יש סיכוי שצנרת הביוב שלו חלשה, וחשופה אפילו יותר לפגיעה מהסוג הזה.

סימני אזהרה שכדאי להכיר

חשוב לזהות את הבעיה לפני שהיא הופכת לקריטית. 

סימני אזהרה:

  • כאשר המים מתחילים להתנקז באיטיות – זה הזמן הטוב ביותר להזמין אינסטלטור. הניקוז האיטי מבשר על כך שמשהו חוסם את הצינור.
  • כאשר אתם שומעים רעשי גרגור בעת השטיפה – זה אומר שהמים עוברים לאט דרך הניקוז, נוצרות בועות מים והן מפיקות את הצליל.
  • כאשר המים חוזרים בעת השטיפה – זהו כבר סימן אזהרה דחוף במיוחד.

אם תתעלמו מהסימנים האלה, הבעיה תחמיר. אם השורשים יגדלו ויפעילו מספיק לחץ, הצינור יישבר, ואז כבר תיאלצו לשלם על תיקונים יקרים במיוחד.

כיצד מוציאים שורשים מהצינורות?

כאשר אתם מתחילים לזהות את הסימנים, יש כמה דברים שאתם יכולים לעשות:

הזמנה של איש מקצוע

זהו הפתרון הטוב והמומלץ ביותר. שום דבר לא מנצח איש מקצוע רציני ומנוסה, בעל המומחיות והכישורים לטפל בבעיה. אינסטלטור יכול לבצע בדיקת מצלמות ביוב, כדי לדעת היכן בדיוק נמצאים השורשים ולתקן את הבעיה באופן מיידי ומלא.

שימוש במלח סלעים

מלח סלעים הוא פתרון פופולרי להסרת שורשי עצים מצינורות. ממלח שואב לחות מהשורשים, ואובדן המים הורג אותם.

תכינו כ-2 ק"ג של מלח סלעים, ורוקנו תחילה חצי קילו לתוך האסלה. תורידו את המים כמה פעמים שתצטרכו כדי שהמלח יעבור, ולאחר מכן תשפכו  (בחלקים) את שאר הכמות, עד שכל שני הקילוגרמים ייעלמו. כעת, אתם צריכים להמתין 12 שעות, במהלכן אסור להוריד את המים בשירותים.

לאחר מכן, הסתימה אמורה להיעלם. אם לא, תתקשרו לאינסטלטור – הבעיה יכולה להיות יותר חמורה ממה שאתם חושבים.

שימוש בקצף קוטל שורשים

קוטל שורשים פועל ביעילות נגד צמיחת שורשים בצינורות קו הביוב שלכם. למעשה, הוא לא רק מסיר את השורשים הנוכחיים בצינורות, אלא גם עוזר נגד התרחשויות עתידיות.

כל מה שאתם צריכים לעשות, זה לשפוך את האבקה לאסלה ולהוריד את המים. ברגע שהאבקה והמים נפגשים, נוצר קצף, שמשתחרר לתוך הציבור ומגיע ישירות לשורשים.

אפשר לעשות זאת פעם בחודש, כדי למנוע בעיות שורשים עתידיות בקו הביוב שלכם.

שימוש בנחושת גופרתית

גם נחושת גופרתית, היא חומר יעיל בחיסול שורשים. פשוט שופכים כחצי כוס לאסלה, ומורידים את המים מספר פעמים. 

בשלב זה, עליכם לעזוב את הבית לכמה שעות, ולקחת איתכם את כולם, כולל חיות מחמד. מדובר בחומר רעיל, שיכול להזיק מאוד לבעלי חיים אשר באים איתו במגע.

לסיכום

החומרים עליהם סיפרנו לכם יכולים לעזור, ולהיות יעילים מאוד בחיסול השורשים שמצאו את מקומם בקו הביוב שלכם. עם זאת, הם לא מתקנים את הנזק שנגרם מהפלישה לצינור. 

סביר להניח שהסדק היה זעיר לפני כן, אך כעת הוא גדול מספיק כדי לגרום לדליפות משמעותיות. כמו כן, החומרים הטובים ביותר לא יוכלו לסייע לכם, אם לא תצליחו לאתר בצורה מדויקת את השורשים. 

לכן, נדגיש פעם נוספת: הפתרון הכי טוב הוא להשאיר את העבודה למקצוענים. תמצאו אינסטלטור אמין ובעל ניסיון רב, ותסמכו עליו שיעשה את העבודה הטובה והנקייה ביותר, וישאיר אתכם ללא שורשים בביוב.

Iron sewer pipes on stone wall background

אהתם את הכתבה? מוזמנים להשאיר תגובה:

דילוג לתוכן