מה לקחת בחשבון כאשר סועדים אנשים צעירים?

תוכן עניינים

יעל ליבוביץ', עורכת תוכן ראשית.

טיפול סיעודי לא מיועד רק לקשישים. למרבה הצער, גם אנשים צעירים יכולים להזדקק לטיפול צמוד ומסור, באופן זמני או קבוע, בעקבות פציעות ומחלות קשות.

חשוב להבין כי אין טיפול אחד שמתאים לכולם, ושיש להתאים את הסעד למורכבות ולחומרה של מצב המטופל או המטופלת ולצרכים שלהם. למשל, טיפול בנכי צה"ל שונה לעומת טיפול בחולי סרטן.

איפה כדאי להעניק את הטיפול?

קיימים לא מעט מצבים בהם אין ברירה, וצריך לטפל באנשים בבית חולים או במוסד מתאים אחר, אפילו לאורך זמן רב. 

אם כן יש ברירה, כלומר מצב הצעירים מאפשר להם לחיות בביתם ולקבל בו את הטיפול והתמיכה שהם צריכים, אין ספק שזו אפשרות עדיפה. טיפול סיעודי בסביבה הרגילה והמוכרת שלהם, עזור להם לטפח את הביטחון העצמאי ולהישאר עצמאיים, עד כמה שניתן.

היתרון הכי גדול של טיפול בבית: גמישות. בניגוד לשהייה במוסד טיפולי, בבית הצעירים יכולים לקיים שגרת חיים כלשהי. כל עוד מצבם מאפשר זאת, וכמובן בעזרת שלל פתרונות והרבה עזרה, הם יכולים לעבוד, ללמוד ולקיים חיים חברתיים וזוגיים.

מה עשוי לכלול הטיפול?

כאמור, טיפול סיעודי באנשים צעירים הוא לא נוסחה קבועה ומוגדרת מראש. לאנשים שונים יש צרכים שונים, בהתאם לגורמים למצב שלהם ולחומרתו. 

צעירים שלא מסוגלים לבצע פעולות יום יומיות בעצמם, כמו שמירה על היגיינה אישית, התלבשות או אכילה, זקוקים קודם כל למישהו שימלא את הצרכים הבסיסיים הללו. מעבר לזה, יש מטופלים או מטופלות שעשויים להרוויח ממטפלים, שיעזרו להם להתרועע באופן חברתי, יעזרו בעבודות הבית וכו'.

פעולות מהסוג הזה, עוזרות לצעירים במצב סיעודי להמשיך לחיות את חייהם בצורה שלמה, בגבולות האפשר. 

טיפול בצעירים יכול להיות אינטנסיבי וצמוד, או לכלול רק כמה היבטים ספציפיים. הכי חשוב, לעצב את תוכנית הטיפול בהתאמה אישית. בין אם צעירים רוצים לבשל בעצמם, אבל צריכים קצת עזרה בהשגת מצרכים או בפעולות שדורשות מוטוריקה עדינה, או שהם זקוקים למישהו שיכין להם ארוחות מאפס – חשוב לדאוג שיקבלו את הסיוע והתמיכה הנכונים.

תוכניות טיפול עשויות לכלול גם ניהול תרופות, מומחיות במחלות או פציעות מסוימות, סיוע נפשי ועוד. חשוב מאוד שהמטופלים לא יחושו בודדים, וגם בזה מטפלים מסוימים יכולים לעזור להם מאוד.

לכל צעיר וצעירה, מגיעה ההזדמנות למצות את מלוא הפוטנציאל שלהם, גם אם יש להם צרכי טיפול מורכבים. לכן, חשוב לתכנן את הטיפול בהם לטווח קצר ולטווח ארוך, כך שיוכלו לממש את מטרותיהם ולקבל ליווי ותמיכה בכל שלב של הדרך.

מצבים בהם צעירים עשויים להזדקק לטיפול סיעודי

בעת תכנון הטיפול בצעירים סיעודיים, אתם מוכרחים להתייחס בראש ובראשונה לגורם – מה הביא את המטופלים למצב הזה? דבר נוסף שחשוב לקחת בחשבון: האם המטופלים מתחילים את הטיפול כעת, או שהם נמצאים בשלב מתקדם כלשהו של הטיפול, למשל לאחר שסיימו תקופה ארוכה של אשפוז בבית החולים?

זוהי רשימה חלקית של כמה מהגורמים הנפוצים ביותר:

 • טיפול לאחר פגיעות מוח
 • טיפול בחולי אלצהיימר
 • טיפול במתמודדים עם שיתוק מוחין
 • טיפול בבעלי תסמונת דאון
 • טיפול במתמודדי נפש
 • טיפול בחולי ניוון נוירון מוטורי
 • טיפול בחולי טרשת נפוצה
 • טיפול בחולי ניוון שרירים
 • טיפול בחולי פרקינסון
 • טיפול לאחר פציעות בעמוד השדרה
 • טיפול בעקבות שבץ מוחי

לסיכום

בין אם האנשים שאתם אוהבים צריכים טיפול עד שארית חייהם, או כמה חודשים של עזרה צמודה כדי לחזור לעצמם, חשוב לוודא שהם מקבלים את הטיפול, העזרה והתמיכה הטובים ביותר. 

חשוב שתזכרו, שכדי שהם יחלימו או יצליחו לחיות חיים מלאים למרות מצבם, אתם חייבים לשמור על גישה חיובית, לתמוך בהם ולספק להם את כל התנאים הכי טובים ומתאימים. לאורך הדרך, זה טבעי ומאוד הגיוני שגם אתם תזדקקו לתמיכה. על מנת שתישארו חזקים עבורם, אתם מוכרחים לדאוג גם לעצמכם.

לא משנה אם אתם הוריהם של המטופלים, בני משפחה אחרים, חברים, בני או בנות הזוג שלהם, אתם מהווים חלק משמעותי מהטיפול בהם. למעשה, אתם חווים איתם את הטיפול כולו – הרגעים הטובים והרעים, הקשים והאופטימיים. אל תזניחו את עצמכם לאורך המסע הזה. תבקשו עזרה, תשתפו את הסובבים אתכם ואל תתביישו לפנות לסיוע מקצועי.

disabled child and physiotherapist on a red gymnastic mat doing exercises. pandemic mask protection

אהתם את הכתבה? מוזמנים להשאיר תגובה:

דילוג לתוכן