כל הסיבות לקחת משכנתא הפוכה

תוכן עניינים

יעל ליבוביץ', עורכת תוכן ראשית.

אם בדקתם וגיליתם שאתם זכאים לקבל משכנתא הפוכה, אתם ודאי שואלים את עצמכם האם מדובר בפתרון הטוב ביותר עבורכם. זו החלטה מורכבת, שתלויה במספר גורמים כמו מצבכם האישי, אלטרנטיבות והשלכות על היורשים שלכם. 

מכיוון שמשכנתא הפוכה היא הלוואה כנגד נכס בה ניתן להשתמש לכל מטרה, אולי יעזור לכם לדעת מהן הסיבות הנפוצות ביותר לקבל אותה.

לפרוש בסטייל

רוב בעלי הדירות שמתקרבים לגיל פרישה, נאלצו להעביר את שלושים השנים האחרונות (או אפילו יותר) בתשלומי משכנתא. בהתאם למקום מגוריכם, לגודל ושווי הנכס ולתנאי המשכנתא שקיבלתם, ההתחייבות החודשית הזו יכולה להיות להגיע לסכומים חודשיים גבוהים מאוד.

כלומר, במשך הרבה מאוד זמן נאלצתם לוותר על חלק משמעותי מההכנסה שלכם, לטובת החזר כספים לבנק, מה שהשאיר אתכם עם הרבה פחות מזומנים לחסוך, להשקיע או להוציא על הפריטים שרציתם והייתם צריכים. 

כעת, אתם יכולים לסובב את הגלגל, ולקבל מהבנק (או גוף אחר שנותן משכנתא הפוכה) סכום חד פעמי או קצבה חודשית. בהתחשב בקושי להגיע לגיל הפרישה עם קצבת פנסיה משמעותית, הכסף הזה יכול לעזור לכם לשמור על איכות החיים אליה התרגלתם ולהגשים את החלומות והציפיות שגיבשתם, בנוגע לתקופת החיים האחרונה שלכם.

קחו בחשבון את ההוצאות השכיחות, שמופיעות בגילאים בהם אתם נמצאים: עלויות קבועות על דיור, הוצאות קבועות ו/או חד פעמיות על רפואה, ביטוח וכו'.

משכנתא הפוכה תעזור לכם להגדיל את הכסף הנזיל שלכם, ותספק לכם אפשרות לעשות דברים שבלעדיה לא הייתה יכולים להרשות לעצמכם. בדרך כלל, איכות החיים האישית היא הסיבה מספר אחת לכך שאנשים לוקחים משכנתא הפוכה.

לשלם חשבונות רפואיים

עבור מבוגרים וגמלאים רבים, בעיות רפואיות הן חלק משמעותי ממציאות הולכת וגוברת בחיי היומיום שלהם. עם העלות ההולכת וגוברת של שירותי בריאות, מצבים רפואיים עשויים לדרוש משאבים רבים. טיפולים רפואיים מתמשכים, רכישה קבועה של תרופות, או חשבון רפואי חד פעמי (אולי בלתי צפוי) גדול, הם כמה מהסיבות העיקריות לכך שאנשים מקבלים משכנתא הפוכה.

לשפר או לשנות את הבית

החלק המוקדם של הפרישה הוא זמן מצוין לשפץ את הבית או הדירה שלכם, ולהתאים את הנכס לדרך שבה תחיו בעשר, עשרים, שלושים השנים הבאות ואילך. אולי הגיע הזמן להחליף את המטבח, להרחיב את המסדרונות או להסיר כמה מדרגות, או שאתם בכלל חולמים על השקעה בגינה הפרטית שלכם. 

אם אתם סובלים מבעיות פיזיות הקשורות בהזדקנות או במחלה כזו או אחרת, לרבות קשיי ניידות, כדי לכם לשקול התאמה של הבית למצב שלכם. למשל, אתם יכולים להתקין באמבטיה משטח שמונע החלקה או ידית אחיזה.

עם כל הצער, ככל שיעברו השנים יגבר הסיכוי שתצטרכו לבצע שינויים כאלה. חשוב לעשות את זה נכון ובזמן, כי כאן עשוי להיות טמון ההבדל בין מעבר לבית אבות, לבין הישארות בסביבה הביתית המוכרת שלכם.

לצאת חופשה חלומית

ימי העבודה הקשים והמתישים מאחוריכם, וזה הזמן לצאת לחופשה שתמיד רציתם, בין אם זו חזרה למדינה בה ביקרתם בעבר בהנאה גדולה, או ביקור במדינה חדשה שחלמתם לראות.

לא משנה אם אתם חולמים על מסע מסביב לעולם, על ביקור מולדת במדינה בו אתם או הוריכם נולדו, או על שורת נסיעות קצרות לסופי שבוע באירופה – משכנתא הפוכה תאפשר לכם לגייס את המשאבים הנדרשים, ולצאת לחופשה שבעבר לא היו לכם זמן ומשאבים לתכנן.

לפני שאתם עולים על מטוס או ספינה, חשוב שתנקטו בכל הצעדים כדי לשמור על עצמכם. זה אומר, שאתם צריכים להתאים את היעדים ואת הפעילויות ליכולות ולמצב שלכם, לרכוש ביטוח נסיעות עם כל הכיסויים החשובים וכו'.

לעזור לילדים ולנכדים

אתם לא חייבים לקחת משכנתא הפוכה כדי להשקיע בעצמכם. אפשרות נוספת, היא לקיחת ההלוואה על מנת לסדר עתיד ורוד יותר לדורות הבאים. זוגות מבוגרים רבים, ממשכנים את הנכס שלהם על מנת לסייע לילדיהם לרכוש את הדירה הראשונה שלהם, או בשביל לשלוח את הנכדים שלהם לאוניברסיטה.

לסיכום

משכנתא הפוכה יכולה לספק לכם משאבים, עבור צרכים חיוניים או מותרות. לפני שאתם לוקחים, חשוב לדבר עם יועץ משכנתאות, וביחד תבינו האם מדובר בהחלטה הנכונה, ואיך אתם יכולים לקבל את התנאים הטובים ביותר.

Property investment concept.

אהתם את הכתבה? מוזמנים להשאיר תגובה:

דילוג לתוכן